-

Variabilní hypotéka

Pokud si budete dojednávat hypotéku, nabízí se možnost stabilní sazby, která se na daný čas ustálí (obyčejně na 1,3,5 let), či si zamluvit hypotéku proměnlivou bez ustálení. Co byste měli o proměnlivé hypotéce vědět?

O variabilní hypotéce

Variabilní hypotéka čili floatingová hypotéka (plovoucí úroková sazba) je hypotéka, která má svůj tarif zafixován na velice krátký časový úsek (měsíc, ale i jen den). Tarif je vázán na sazbu Prague InterBank Offered Rate (PRIBOR) neboli tržní úrokovou sazbu. Banky si za něj navzájem půjčují finance. Taxa Pribor je deklarována Českou národní bankou. Vyberete-li si hypotéku variabilní, dosáhnete menšího úroku než u běžné hypotéky s fixací na delší dobu. Avšak berte na vědomí, že vaše splátky za měsíc se budou nepřetržitě obměňovat. Mohou vám bleskově narůstat. 

Součástí měsíční splátky hypotéky bude splátka jistiny, úrok (dle tarifu PRIBOR) a marži banky (marže a jistina jsou shodné – změna jen výše úroku. Tuto hypotéku by měli zvážit tedy pouze jedinci, kteří nemají tak moc vyhrocený rozpočet. V opačném případě by se lehce mohlo stát, že by se díky částce za měsíční splátku ocitnul v hrozivé finanční situaci. 

Zvažujete-li variabilní hypotéku, ale pořád váháte, zda je to pro vás opravdu ta správná volba? Sjednat si tuto hypotéku není konečným verdiktem – změna floatingové hypotéky za hypotéku se stabilní (či opačně). Všechny banky nabízí možnost změny. Jednotlivé finanční společnosti je odlišují pouze svými požadavky, množstvím eventuálních změn apod.

Výhody a nevýhody variabilní hypotéky

Variabilní hypotéka má tu výhodu, že nabydete menší sazby za úroky než u běžné hypotéky se stabilní sazbou.

Negativem je hrozba floatingových sazeb. V daném měsíci můžete mít markantně menší sazbu za hypotéku, ovšem situace se otočí a vy zaplatíte o mnoho více. Stručně zákazník této hypotéky na sebe bere úrokovou hrozbu, takže finanční produkt s takovouto regulací není ideální pro usedlého zákazníka, který má rád jistotu. 

Než tedy zvolíte hypotéku, variabilní je dobré znát více než pouze žádoucí úrok. Jedná se o komplikovanější produkt, který je potřeba více „ohlídat“ a v případě obtížně situace včas změnit na hypotéku se stálou úrokovou sazbou.

Poskytovatelé variabilní hypotéky

Na trhu v ČR je mnoho společností poskytujících variabilní hypotéku. Uveďme si pár z nich.

UnicreditBank: Variabilní sazbu s garancí

UniCreditBank poskytuje variabilní sazbu s jistotou. Kladem této proměnlivé hypotéky je, že má zaručenou max. výši sazby za úroky, kterou nepřesáhnete (nehledě na ceny na finančním trhu). 

V rámci tohoto produktu nabízí UniCreditBank eventualitu kdykoliv přestoupit na neměnnou úrokovou sazbu. Dalším kladem je nedočerpání úvěru bezplatně, 4x/rok možnost ojedinělé splátky (po 1 roce od podepsání smlouvy). Můžete si i sjednat pojistku o způsobilosti splácet, která vás chrání před náhlými příhodami.

LBBW Bank: IQ plovoucí hypotéka

Česká banka LBBW Bank působí v celém státě. Představuje všestrannou banku poskytující veškeré hlavní produkty včetně hypoték. Variabilní hypotéku naleznete pod jménem IQ plovoucí hypotéka. Tato IQ plovoucí hypotéka poskytuje příznivou úrokovou sazbu, která se odráží dle současného stavu trhu. I tady máte možnost přestupu na neměnnou sazbu. 

U všech druhů účelových hypoték nabízejících bankou si lze nastavit pohyblivou sazbu. Jedná se o IQ hypotéku na bydlení a rekreaci, Refinancování hypotéky (Hypotéka hypoték), IQ Hypotéka na pronájem, Konsolidace (IQ hypotéka MULTI).

Variabilní hypotéka od mBank

I tato instituce poskytuje různorodé typy hypoték. Mbank nabízí možnost zafixování úrokové sazby na 1 – 5 let, či si vybrat proměnlivý typ úrokové sazby. Existující zákazníci mBank mají u proměnlivé úrokové sazby zaručenou výši úrokové sazby jako současný PRIBOR 1 M+ marže (součástí smlouvy zákazníka).

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Přečtěte si i další články
Oblíbené články
Www tipy
  • Máte finance na stavbu nebo rekonstrukci, ale chybí vám nářadí a technika? Využijte pronájem stavební techniky od Boels!
  • Potřebujete pomoc s výběrem půjčky? Zkuste magazín Goldmag.cz, který vám přináší informace z oblasti osobních financí.
  • Tip na spolehlivý účetní program Money S3 vhodný pro drobné živnostníky i menší firmy.
  • eWay-CRM je profesionální CRM systém, jenž vám zefektivní projektové řízení. Neváhejte a vyzkoušejte zdarma!
  • Krátkodobá půjčka na řešení dočasné platební neschopnosti.
Kontakt a reklama