-

Jak získat půjčku při záznamu v registrech dlužníků

Peníze jsou potřeba ke každodennímu životu. Většina lidí, aby si mohli zřídit své vlastní bydlení, koupit nové auto nebo vybavení do domácnosti, si půjčí peníze od bankovní nebo nebankovní společnosti. Je opravdu výjimkou, kdy rodina nemá žádné finanční závazky k nějaké finanční společnosti. Člověk se může dostat do situace, kdy potřebuje prostě půjčit. Společnosti jsou většinou benevolentní a žádostem o půjčku vyhoví. Jenže problém nastane tehdy, když dlužním není schopen splátky splácet. 

Člověk se stává dlužníkem nejen tehdy, když nesplácí statisíce, ale i tehdy, když nesplatí třeba jen složenky za telefon, internet nebo třeba satelit. I v době, kdy nesplácíte své závazky v čas, se můžete dostat na seznam, registru dlužníků. Zápis v tomto registru není nic pozitivního. Může totiž ovlivnit vaše další možnosti půjčení peněz. Zhruba každý desátý člověk v České republice má záznam v úvěrových registrech. Žádný registr nebo úřad nemá povinnost informovat člověka o tom, že se v takovém registru nachází. O svém zápise se většinou dozvídáme až tehdy, když žádáme o půjčku a společnost nám ji na základě negativního zápisu nechce poskytnout.

Člověk se dlužníkem stává jak při dlouhodobém nesplácení finančních závazků, tak i díky jednorázovému zpoždění nebo nezaplacení faktury za satelit, telefon nebo třeba internet. I díky takovému, řekněme banálnímu zpoždění, si můžete zajistit místo v registru dlužníků i na několik let dopředu. Většina registrů si uchovává záznamy o dobu třech až čtyř let. Což velmi výrazně zasáhne vaše postavení jako žadatele o půjčku. Jméno v evidenci zůstane i v případě, že svůj dluh uhradíte. Jedním takovým registrem je SOLUS, který si dlužníky ponechává v registru ještě tři roky po splacení dluhu. Mít záznam v registru teda není žádnou pozitivní informací. Pokud se totiž nacházíte v registru, můžete mít problémy se schválením nové půjčky. Půjčka by vám totiž s největší pravděpodobností vůbec nebyla schválena. Lidé si chtějí půjčit na bydlené, auto nebo spotřebiče a banka jim kvůli záznamu v registru prostě nepůjčí. Můžete zkoušet jakoukoliv banku a bohužel vám musím říct, že zřejmě nepochodíte. Bankovní instituce podrobně své klienty zkoumají. Většinou po nich požadují výpis z rejstříku dlužníků, především, jedná-li se o vyšší částky. A banka nebude zkoumat, z jakého důvodu se v rejstříku nacházíte. Pro ně jste prostě dlužník, a je jim prakticky jedno, zda jste třeba jen jednou nezaplatili složenku za telefon nebo jste dlouhodobě neplatili elektriku.

Co vlastně každý člověk v registru najde, a co není pro něj zrovna moc pozitivní? Každý fyzická osoba má v registru své vlastní celé jméno, rodné číslo a adresu. Kromě těchto základních informací se k registru objevují i informace o finančním zatížení osoby. Kolik splácel v minulosti, případně kolik stále splácí. V registru se také může objevovat informace o tom, zda v současné době osoba žádá o půjčku. Stejně tak se tam objevuje i informace, zda fyzická osoba ručí někomu jinému na úvěr. To může být také poměrně stěžejní informace. Banky si vyměňují informace týkající se jejich klientům. Poskytování těchto informací je zákonné a děje se tak na základě zákona o bankách. Informace se šíří poměrně rychle, a pokud již jednou zažádáte o půjčku u jedné banky, dozví se tuto informaci i jiné bankovní instituce. V žádném případě tak není rozumné si žádat o úvěr u všech bank najednou. Zaručeně se tato informace dostane do oběhu. Odmítne-li vás jedna banka, dozví se to i ostatní.

To, že se člověk nachází v registru dlužníků, se mnohdy dozví velmi nečekaně, a tato informace může přijít v dost nevhodnou dobu, právě když si chcete půjčit. Nacházíte-li se v jednom z těchto registrů, tak byste se měli zajímat i o to, proč v něm máte záznam. Staly se totiž i situace, že člověk zjistil, že má záznam v registru vlastně omylem, neprávem. Mohlo mu to zkomplikovat možnost získat úvěr. Ovšem člověk se může dostat i do situace, že záznam v registru má právem, ale zároveň si potřebuje půjčit peníze. Zbývají mu ještě dvě možnosti, jak může postupovat. Jednou možností je to, že se žadatel o půjčku může zaměřit na společnost, která nespolupracuje s registrem, či na ty, které nevyžadují výpis z registru dlužníků. Případně je možné se obrátit na společnost, která se sice zajímá o registr dlužníků, ale zkoumá ho dopodrobna. To znamená, že společnost nebude zajímat jen samotný záznam, ale i důvod, proč se konkrétní člověk na tomto registru vůbec objevil. Jedná-li se například o jednorázové nezaplacení složenky za internet nebo třeba satelit, což není prakticky žádný velký prohřešek a může se to stát každému, tak společnost může k tomuto banálnímu prohřešku být benevolentní.

Společnost sice takovému žadateli může vyhovět, ale jisté nevýhody to pro žadatele bude mít. I přesto, že jste prokázali, že prohřešek není nijak závažný, tak i tak se nacházíte na seznamu dlužníků a pro společnosti jste nespolehliví. Vyvodí z toho důsledky v podobě vyšší úrokové sazbě. Klient spadá do kategorie rizikových, a tak si to chtějí společnosti nějak ošetřit. V případě, že máte majetek v rukou exekuce, tak neexistuje téměř žádná šance pro získání půjčky. Registrů dlužníků existuje hned několik. Každá osoba má právo do nich nahlédnout, ovšem za poplatek. Asi nejznámějším registrem je Sdružení SOLUS, Bankovní registr klientských informací, Centrální registr dlužníků, Centrální registr úvěrů a Nebankovní registr klientskýchinformací.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Přečtěte si i další články
Oblíbené články
Www tipy
  • Máte finance na stavbu nebo rekonstrukci, ale chybí vám nářadí a technika? Využijte pronájem stavební techniky od Boels!
  • Potřebujete pomoc s výběrem půjčky? Zkuste magazín Goldmag.cz, který vám přináší informace z oblasti osobních financí.
  • Tip na spolehlivý účetní program Money S3 vhodný pro drobné živnostníky i menší firmy.
  • eWay-CRM je profesionální CRM systém, jenž vám zefektivní projektové řízení. Neváhejte a vyzkoušejte zdarma!
  • Krátkodobá půjčka na řešení dočasné platební neschopnosti.
Kontakt a reklama