-

Jak získat hypotéku na mateřské nebo rodičovské dovolené?

Hypotéka je dnes tak běžným způsobem financování vlastního bydlení, že si ji sjednává přibližně každý pátý Čech. Páry, které plánují rodinu, nebo už miminko mají, mohou mít s jejím vyřízením trochu problémy. Získat hypotéku na mateřské nebo rodičovské dovolené je totiž o něco obtížnější, ale není to nemožné.

Mladé rodiny, které plánují rodinu, často zvažují i nové bydlení, protože to stávající je pro ně už malé. Vzhledem k tomu, že v některých případech není založení rodiny tak úplně plánované, řeší hypotéku až ve chvíli, kdy je miminko už na světě. S tím se pojí i obava, že hypotéku na mateřské nebo rodičovské dovolené není možné získat.

Není se však čeho bát, hypotéku je možné získat. Jen počítejte s tím, že je to trochu složitější, než když máte standardní příjem ze zaměstnání.

Mateřskou banky neuznávají v plné výši rodičovskou ano

Na mateřskou dovolenou nastupuje žena 6–8 týdnů před předpokládaným termínem porodu. V případě, že čeká jedno dítě, pobírá 28 týdnů peněžitou pomoc v mateřství, kterou může po šestinedělí čerpat i otec. Pro banku, která poskytuje hypotéku na několik desítek let, je tato doba velmi krátký časový úsek, proto banky neuznávají příjem z mateřské v plné výši.

Rodičovský příspěvek, který na mateřskou navazuje, bývá navíc ve většině případů výrazně nižší. Výši rodičovského příspěvku ovlivňuje délka rodičovské dovolené. Celkový příspěvek ve výši 300 000 Kč se rovnoměrně rozdělí do celého období, které může trvat až do 4 let věku dítěte. Na rozdíl od peněžité pomoci v mateřství, tento příjem většina bank zohledňuje a započítává v plné výši.

Vyplatí se žádat společně

Existují případy, kdy se šance na získání hypotéky během rodičovské nebo mateřské výrazně zvyšuje. Lepší vyhlídky na získání hypotéky budete mít v případě, že nežádáte o hypotéku sami. Pokud má váš partner standardní příjem ze zaměstnání, je vaše šance na získání hypotečního úvěru výrazně vyšší.

Situaci výrazně vylepší i skutečnost, že máte další příjmy. Pokud je peněžitá pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek jen doplňkem k některému z hlavních příjmů (příjem ze závislé činnosti, podnikání či pronájmu, starobní důchod nebo výsluhový příspěvek), vaše šance se také zvyšuje. Naopak vám nepomohou přídavky na děti, částečný invalidní důchod, podpora v nezaměstnanosti nebo příspěvek na bydlení.

S koncem fixace můžete hypotéku refinancovat

Po skončení doby fixace můžete zvážit refinancování vaší hypotéky. Pokud jste si ji ale vzali ve chvíli, kdy jste měli s manželem nebo partnerem oba pravidelný příjem ze zaměstnání či podnikání, bude vaše situace na rodičovské či mateřské jiná. Počítejte tedy s tím, že banka bude znovu ověřovat vaši bonitu. Aktuální podmínky vám nastaví s ohledem na váš aktuální stav. Proto bude v tomto případě pravděpodobně lepší počkat a nechat hypotéku běžet u stávající banky.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Přečtěte si i další články
Oblíbené články
Www tipy
  • Máte finance na stavbu nebo rekonstrukci, ale chybí vám nářadí a technika? Využijte pronájem stavební techniky od Boels!
  • Potřebujete pomoc s výběrem půjčky? Zkuste magazín Goldmag.cz, který vám přináší informace z oblasti osobních financí.
  • Tip na spolehlivý účetní program Money S3 vhodný pro drobné živnostníky i menší firmy.
  • eWay-CRM je profesionální CRM systém, jenž vám zefektivní projektové řízení. Neváhejte a vyzkoušejte zdarma!
  • Krátkodobá půjčka na řešení dočasné platební neschopnosti.
Kontakt a reklama