-

Vyřešte své dluhy jednou provždy!

Dostali jste se do neřešitelné situace, kdy jsou vaše dluhy částečně nebo plně v exekuci, máte nízký příjem a rozhodně nevíte jak dál? Řešením dluhů jednou provždy může být osobní bankrot, oddlužení. Na wikipedii.czsi přečtě definici oddlužení.

Co je oddlužení

Oddlužení či osobní bankrot je způsob, vyřešení úpadku fyzické osoby, kdy jsou zohledněny sociální aspekty dříve než aspekty ekonomické. Dlužníkovi umožní nový start do života. Musí však splatit minimálně 30% svých závazků v případě nezajištěných věřitelů. Oddluženíje možné pro fyzické osoby i podnikatele, kteří se dostali do finančních potíži v osobním životě, nemají dluhy vzniklé z podnikání. Oddlužení vám je povoleno v případě, že s tím souhlasí věřitelé, jde o pohledávky nezajištěných věřitelů nebo jde o neuspokojenou pohledávku dlužníka po vyhlášení konkurzu na jeho majetek.

Jak na oddlužení

Návrh na povolení oddlužení musí podat dlužník sám, společně s návrhem na insolvenci. Pokud na dlužníka podá návrh na insolvenci věřitel, pak se musí k tomu dlužník do 30 dní vyjádřit a podat si návhr na povolení oddlužení. Tento návrh musí být dle zákona na předepsaném formuláři vydaném Ministerstvem spravedlnosti. Návrh na povolení oddlužení musí obsahovat zákonem předepsané dokumenty a údaje. Pokud je návrh neúplný, vrátí vám jej insolvenční soud k přepracování nebo jej rovnou zamítne. V případě zamítnutí se váš úpadek řeší vyhlášením konkurzu.

V případě, že máte někoho blízkého, kdo vám je ochoten nabídnout finanční dar nebo získáte dědictví, nesmíte je odmítnout, protože část pohledávek bude splaceno z tohoto dědictví. Manželé mohou podat společný návrh na oddlužení, pokud splňují podmínky pro insolvenci.

Když je oddlužení schváleno

V insolvenčním zákoně jsou dvě formy oddlužení. Zpeněžením majetkové podstaty nebo formou splátkového kalendáře, kdy po dobu 5 let vám zůstává maximálně 30% z vašeho příjmu a vy hradíte měsíční splátky. Po tuto dobu na vás dohlíží insolvenční správce i soud. Pokud podmínky insolvence porušíte, je okamžitě soudem zrušeno a vy musíte uhradit všechny dluhy. Když je vám oddlužení schváleno, jsou zastaveny všechna exekuční řízení a vymáhání vašich dluhů. Nesmíte si vzít žádnou další půjčku. Usnesením o schváleném oddlužení se musí řídit věřitelé, dlužník i ti věřitelé, kteří s tímto nesouhlasili. V usnesení je zaneseno, jakým způsobem oddlužení proběhne a  případný splátkový kalendář.

Finanční gramotnost

Češi nejsou příliš finančně gramotní. Pokud nechcete, aby vaše dluhy došly do fáze oddlužení, pak je potřeba půjčovat si zodpovědně. V případě, že nevíte jak si vybrat půjčku, na co dbát, můžete využít služby bezplatných finančních poradců i poraden. Finanční vzdělávání se zavádí už na základní školy, aby se děti naučili, jak si půjčovat peníze, vytvářet finanční rezervy a vydělávat peníze. Aby jste se naučili půjčovat si zodpovědně, nepůjčujte si pokud to není nezbytně nutné, také se naučte jednotlivé produkty srovnávat a vybírat půjčku dle nejnižší sazby RPSN. Pokud si půjčujete peníze na spotřebiče, neměli by jste půjčku platit déle, než je životnost například nové pračky, myčky či jiného pomocníka do domácnosti. Vytvářejte si finanční rezervy, kdy bychom měli mít k dispozici peníze až na 6 měsíců při nenadálém výpadku příjmů, je vhodné odkládat alespoň 10% na spořící účty či jinou formou investic.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Přečtěte si i další články
Oblíbené články
Www tipy
  • Máte finance na stavbu nebo rekonstrukci, ale chybí vám nářadí a technika? Využijte pronájem stavební techniky od Boels!
  • Potřebujete pomoc s výběrem půjčky? Zkuste magazín Goldmag.cz, který vám přináší informace z oblasti osobních financí.
  • Tip na spolehlivý účetní program Money S3 vhodný pro drobné živnostníky i menší firmy.
  • eWay-CRM je profesionální CRM systém, jenž vám zefektivní projektové řízení. Neváhejte a vyzkoušejte zdarma!
  • Krátkodobá půjčka na řešení dočasné platební neschopnosti.
Kontakt a reklama