-

Anonymita ve světě financí

Co je anonymní bankovní účet, k čemu slouží a jak si ho lze v dnešních podmínkách založit?

Co je anonymní bankovní účet

Anonymní bankovní účet je běžný bankovní účet, který není navenek založen na konkrétní jméno, přestože je svázán s osobou zřizovatele. Funguje úplně standardně jako jakýkoli jiný účet a absence jména je jediným rozdílem.

V běžné české bance se v současné době anonymní účet vyřídit nedá. Jediným způsobem, jak jej získat, je tak založit jej v offshore bankách, respektive ve finančních společnostech, jež se svým fungováním bankám přibližují.

Prakticky jsou to tedy instituce fungující v rámci těch států, které nepodepsaly dohodu o automatické výměně informací.

K čemu takovýto účet slouží

Především slouží k ochraně svého vlastníka a k tomu, aby nebyly vyzrazovány žádné jeho citlivé údaje. K informacím ohledně účtu má přístup kromě zřizovatele již jen banka a nikdo jiný. Je tak plně respektováno bankovní tajemství.

Bankovní účet tedy respektuje v maximální možné míře soukromí svého majitele a napomáhá jeho účet výraznějším způsobem zabezpečit. Dalším důvodem bývá i možnost využití různých daňových režimů (někdy též známá jako daňová optimalizace).

Účet může sloužit soukromé osobě, ale také se využívá v rámci vrcholných firemních struktur, zde totiž patří ke zvláště zranitelným částem. Proto společnosti, které se anonymními účty zaobírají, zároveň často nabízejí i pomoc se založením offshore společnosti.

Je takový účet plně anonymní?

Anonymní účet v bance nemůže být nikdy zcela utajený. Faktem je, že nějaká reálná osoba si účet musí zřídit. Musí tu být někdo, kdo během žádosti o účet s bankou komunikuje. Totožnost zřizovatele je tedy bance známa. Za určitých okolností se k informacím může dostat i finanční úřad či vláda.

Zřizovatelem může být prakticky kdokoli. V případě společnosti to nemusí nutně být její majitel. Pak je pochopitelně celková struktura komplikovanější a je nutné řádně veškeré vazby a nakládání s účtem ošetřit.

Lze na účet navázat anonymní platební kartu?

K offshore účtu lze samozřejmě stejným způsobem obdržet i anonymní kartu. Ta funguje jako běžná debetní karta s tím rozdílem, že opět není svázaná s konkrétním jménem.

Pokud by Vám šlo ryze o anonymní kartu, také v tuzemsku existují jisté omezené možnosti. V Česku vydávají některé společnosti tzv. předplacené karty, které nejsou navázány na žádný bankovní účet.

Tento typ karet se často využívá tam, kde rodiče chtějí umožnit dětem bezhotovostní platby kartou a současně nechtějí, aby měl potomek přístup do účtu. Tento typ má ale i více možností využití než jen pro Vaše potomky.

Jejich nejvýraznějším úskalím je nicméně limit na měsíční transakce v řádech pouze několika tisíc korun. Dalším mínusem jsou vysoké poplatky, které se s kartou pojí.

Proto je potřeba si pečlivě přečíst podmínky a zjistit si limity karty. Společností, které poskytují tyto karty je totiž nespočet, a i zde se snaží mít takové podmínky a limity, které přilákají klienty.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Přečtěte si i další články
Oblíbené články
Www tipy
  • Máte finance na stavbu nebo rekonstrukci, ale chybí vám nářadí a technika? Využijte pronájem stavební techniky od Boels!
  • Potřebujete pomoc s výběrem půjčky? Zkuste magazín Goldmag.cz, který vám přináší informace z oblasti osobních financí.
  • Tip na spolehlivý účetní program Money S3 vhodný pro drobné živnostníky i menší firmy.
  • eWay-CRM je profesionální CRM systém, jenž vám zefektivní projektové řízení. Neváhejte a vyzkoušejte zdarma!
  • Krátkodobá půjčka na řešení dočasné platební neschopnosti.
Kontakt a reklama