-

Jak vyjít s penězi

Peníze, peníze, všude samé peníze. Ty v našem životě představují velice důležitou záležitost a nejspíše každý z nás se s nimi někdy tak trochu pere. Potíže tady jsou a vždy budou, nabízí se tedy otázka, jak si lze zařídit své finanční prostředky tak dobře, abyste se ještě před výplatou nemuseli koukat do prázdné peněženky. Troufáme si tvrdit, že každý člověk touží po tom mít dostatečné množství peněz na všechno potřebné, jistě nikdo neznačí výjimku. Bohužel každému se tohle nepoštěstí a není schopen si tak koupit všechno, co si přeje, aniž by musel kontrolovat různé akce, slevy atd. Jak jste si jistě všimli, v současné době nás všelijaké akce a slevy obklopují na každém rohu, a člověk si velmi zřídka pořídí něco, co není ve slevě, jen tak sobě pro radost, aniž by předmět nutně potřeboval. Dá se říct, že v nynějším světě téměř všichni nakupují levně a především výhodně. Doba nás k tomu prostě nutí. Bydlení stojí rok od roku více, poplatky za energie taktéž rostou a o cenách potravin ani raději nemluvíme, přitom platy zůstávají většinou stejné, nezvedají se. S tímhle se na vlastní kůži seznámil každý, všichni máme podobné potíže, jsme zahlceni informacemi. Dosavadní tržní situaci sice nezměníme, ale pojďme si v následujících řádcích říci, co by se dalo udělat s tím, abychom nějaký způsobem lépe vycházeli s našimi financemi. Jak tedy lépe hospodařit?

UDĚLEJTE SI ROZPOČET

Spočítejte si veškeré vaše peníze, jež máte k dispozici. Vysypte tedy peněženky a napište si výslednou částku, kterou následně vydělte počtem dnů, jež zbývají do další výplaty. Vyjde vám cifra, které značí, kolik peněz smíte denně utratit. Jestliže tuhle sumu jeden den přepísknete, další den máte o to nižní rozpočet a nezbyde vám nic jiného, než se trochu uskromnit.

ŠETŘETE

Připadá vám, že si z vás utahujeme? Vždyť vy přece šetříte, kde jen trochu můžete. A teď s pravdou ven, skutečně to je pravda? Jste zvyklí si dávat v práci kávu z automatu? Nebylo by lepší, si sáček nebo sklenici kávy koupit v obchodě a v práci si ji zalít? Rozhodně vás to měsíčně přijde na menší peníze. Dopravujete se denně do zaměstnání autem? Pořiďte si měsíční jízdenku a jezděte raději autobusem. Nakupujete si svačiny v kantýně? Chystejte si je doma. Chodíte na obědy v práci, a přesto vaříte i doma? A není lepší si uvařený oběd vzít do práce a ohřát nebo se naobědvat až doma? Uspoříte tím měsíčně solidní částku.

VAŘTE ÚSPORNĚ

Zkontrolujte si spíž, v lednici a pochopitelně také mrazák. Udělejte si seznam veškerých potravin, jež jste doma našli, a pokud je to možné, vařte pouze z nich. Nepořizujte si zbytečné zásoby, když jste schopni z domácích surovin hodně jídel uvařit. Tímto stylem taktéž ušetříte nějakou tu korunu, a to se přece vždy hodí. Maso připravte na způsob, který vám chutná, ze surovin upečte například buchtu či a z rajských protlaků uvařte chutnou polévku a ihned máte na den s jídlem vystaráno.

ODKLAD

Existuje hodně věcí, které je zapotřebí uhradit, ovšem nemusíte je zaplatit okamžitě. Pokaždé máte nějaký čas to, dokdy dané poplatky musíte zaplatit, většinou pak týden, v některých případech i 14 dní. Využijte toho, a pakliže to jde, odložte nějaké to placení, až vám na účet dorazí výplata, pak můžete zaplatit vše najednou. Problémy s penězi vám to sice dlouhodobě nevyřeší, ovšem alespoň na chvíli to pomůže.

ZAPOMEŇTE NA OBCHODNÍ CENTRA

Teď více promlouváme k ženám, protože co si budeme namlouvat, především ženy rády nakupují v obchodních centrech. Někde se jim líbí halenka, tričko, někde zase spodní prádlo, či boty, šátek. Aby vás nelákalo pokušení, raději se podobným obchodům, jestliže něco akutně nepotřebujete, vyhněte. Samozřejmě to samé platí i pro mužskou část populace. Řiďte se pravidlem, co oči nevidí, to srdce nebolí. Věřte nám, vaše peněženka vám bude vděčna!

NEVYHAZUJTE LETÁKY

V poštovní schránce se vám nakupily všelijaké letáky a vy je automaticky vyhazujete do koše? Opravdu to už nedělejte. V letácích často objevíte celou řadu výrobků za akční cenu a spoustu dalších slev, tím pádem se vyplatí vědět, v kterém obchodě mají třeba levné mléko, vejce, chléb, rohlíky atd. Dokonce tímto způsobem lze ušetřit až polovinu peněž, než co byste utratili za normální nákup, což se jistě vyplatí!

ŠETŘETE ZA TELEFON

Přirozeně se výdaje dají nějak omezit, můžete začít například u telefonování. Posíláte příliš SMS a voláte častěji, než je zdrávo? Pokuste se zamyslet nad tím, jestli tolik vámi provolaných minut a poslaných zprávě je nezbytně nutné. Zredukujte SMS zprávy a volání na minimum. Vyřizujte jen ty nejdůležitější věci. Vaše náklady se tím sníží.

DLUHY NE!

Jestliže jste se ocitli v tíživé peněžní situaci, rozhodně si žádné peníze nepůjčujte. Lichváři a všelijaké společnosti, jež vám zajistí finanční obnos takřka na počkání, jsou známé. Ale vypůjčíte si pět tisíc a musíte jim splatit deset, z toho vyplývá, že se budete opět nacházet v mínusu. Proto je daleko lepší se nezadlužovat a už vůbec si nepůjčovat u takových firem. V případě, že velmi nutně potřebujete peníze, raději požádejte o pomoc rodinu a chtějte jen malou částku, kterou budete moci po výplatě vrátit, aniž by vás to přivedlo do maléru.

Přirozeně těmito mini opatřeními si neuspoříte balík, avšak když se budete řídit pár radami, už to představuje poměrně slušné peníze, co máte k dispozici navíc. Držte se hesla, korunka ke korunce a finance budou doma!

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Přečtěte si i další články
Oblíbené články
Www tipy
  • Máte finance na stavbu nebo rekonstrukci, ale chybí vám nářadí a technika? Využijte pronájem stavební techniky od Boels!
  • Potřebujete pomoc s výběrem půjčky? Zkuste magazín Goldmag.cz, který vám přináší informace z oblasti osobních financí.
  • Tip na spolehlivý účetní program Money S3 vhodný pro drobné živnostníky i menší firmy.
  • eWay-CRM je profesionální CRM systém, jenž vám zefektivní projektové řízení. Neváhejte a vyzkoušejte zdarma!
  • Krátkodobá půjčka na řešení dočasné platební neschopnosti.
Kontakt a reklama