-

Tipy jak ušetřit peníze

Peněz má každý málo a každý jich chce mít víc. Taky se často přistihnete u toho, jak si říkáte, co všechno byste si koupili? Akorát, že na to nemáte. Žijete vlastně od výplaty k výplatě a když už máte něco bokem, tak si to prostě „užijete“, jak se říká. Pak ale přijde něco nečekaného a teďka, kde na to vzít peníze.

Nákup

Pokud nakupujete, udělejte si dopředu seznam toho, co potřebujete (ne chcete, potřebujete) a toho se držte. Udělejte si předtím doma přehled toho, co budete vařit a co vám k tomu chybí. Napište si konkrétní výrobky a během nákupu skutečně kupte jen ty. Řeknete si teď určitě – co slevy? Ano, klidně, ale uvažte, jestli je zlevněný výrobek opravdu ve slevě. Pokud zlevnil o korunu a vy si ho nakoupíte karton, je to opravdu sleva? Obchodníkovi je jedno, jestli vy výrobek potřebujete nebo ne. On ho chce prodat.

Rozpočet

Udělejte si přehled příjmů a výdajů v jednotlivých oblastech. Každý den si pište, za co jste utráceli. Vemte v úvahu váš hlavní příjem a odkládejte taky něco bokem na mimořádně výdaje. Když pravidelné výdaje odečtete, vyjde vám to, co můžete věnovat na běžné nákupy – potraviny, drogerie a podobně. Pravidelnými platbami rozumíme nájem, telefon, energie, internet, splátky a další položky. To jsou sumy, které jsou každý měsíc stejné, takže pravidelně víte, kolik měsíčně potřebujete. Navíc, pokud si tyto částky sepíšete, budete se v celém systému mnohem lépe orientovat a také si lépe rozmyslíte, co z toho opravdu potřebujete.

Prasátko

Osvědčený trik, který sice učíme naše děti, ale i my dospělí si ho můžeme občas připomenout. Řeč je o keramickém prasátku, do kterého si odkládáte peníze. Může to být klidně kasička, ale je to nástroj, kam odkládáte peníze, které zrovna nepotřebujete. Když tam odkládáte například drobné, budete často i třeba po měsíci překvapeni, kolik jich tam je. Navíc se dají například v trafice vyměnit za bankovky – trafikanti to uvítají, protože drobné vrací velmi často a v oběhu jich není tolik. Pokud vás pak trefí něco nečekaného, může být právě prasátko cenným zdrojem prostředků navíc.

Nepotřebujete!

Naučte se ignorovat zdánlivě lákavé nabídky. Jistě to znáte všichni – přijde krásný leták a upoutá vás elektronika nebo nějaká strašně atraktivní věc a už ji vidíte u sebe doma. Ale zachovejte chladnou hlavu – opravdu to potřebujete? Není to jen další zbytečnost (navíc často stále předražená), kterou budete obdivovat týden a pak se na ni bude prášit? Místo toho strčte další peníze do prasátka a až budete skutečně potřebovat třeba novou televizi, kupte si pro změnu kvalitní, která vám vydrží dalších pár let.

Přivýdělek nebo brigáda

Pokud nevycházíte s penězi, najděte si práci navíc. Nabídek je spousta a například letáky může rozdávat nebo roznášet každý. Uklízejte třeba kanceláře, nebo si najděte brigádu online – třeba korektury textu. Pokud umíte něco zvláštního, nebo něco vyrábíte, nabídněte to na nějakém internetovém tržišti – například košíky, keramiku, kresby. Nikdy nevíte, jestli se to třeba nechytí a lidé to nebudou chtít ve velké. Prostě se zvedněte a místo lomení rukama nad tím, jací jste chudáci, s tím něco udělejte. Na druhou stranu se nenechte lákat nabídkami, které slibují okamžité pohádkové výdělky a chtějí vstupní poplatky – skoro vždycky jde o pyramidové hry nebo podvody. Možná někdy skutečně přijde například kupa obálek na nadepisování, ale většinou nad tím strávíte celou věčnost a dostanete jen pár korun.

Zbytečnosti a harampádí

Rozhlédněte se u sebe doma a udělejte si revizi toho, co za věci doma opravdu používáte a co vám jen nečinně leží ladem. Například staré oblečení, různé sošky, suvenýry a další nesmysly, které se jen celé roky válí v krabicích nebo regálech a padá na ně prach. Zkuste je vystavit na internetové aukci. Stačí je nafotit a přidat k nim nějaký popis a může je klidně někdo koupit. U většiny aukcí si můžete nastavit svoje vlastní ceny a způsob přepravy, takže případný kupující si může svou výhru vyzvednou osobně nebo nechat poslat poštou. Pokud jste ochotni posílat věci i poštou, uveďte v aukci cenu za poštovné (obvykle několik desítek korun, při těžších věcech i několik set). Dejte si na to pozor, abyste věc neprodali za 500 Kč, ale nevyhodili stejnou sumu na poště za dopravu.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Přečtěte si i další články
Oblíbené články
Www tipy
  • Máte finance na stavbu nebo rekonstrukci, ale chybí vám nářadí a technika? Využijte pronájem stavební techniky od Boels!
  • Potřebujete pomoc s výběrem půjčky? Zkuste magazín Goldmag.cz, který vám přináší informace z oblasti osobních financí.
  • Tip na spolehlivý účetní program Money S3 vhodný pro drobné živnostníky i menší firmy.
  • eWay-CRM je profesionální CRM systém, jenž vám zefektivní projektové řízení. Neváhejte a vyzkoušejte zdarma!
  • Krátkodobá půjčka na řešení dočasné platební neschopnosti.
Kontakt a reklama