Peněz má každý málo a každý jich chce mít víc. Taky se často přistihnete u toho, jak si říkáte, co všechno byste si koupili? Akorát, že na to nemáte. Žijete vlastně od výplaty k výplatě a když už máte něco bokem, tak si to prostě „užijete“, jak se říká. Pak ale přijde něco nečekaného a teďka, kde na to vzít peníze.
Nákup
Pokud nakupujete, udělejte si dopředu seznam toho, co potřebujete (ne chcete, potřebujete) a toho se držte. Udělejte si předtím doma přehled toho, co budete vařit a co vám k tomu chybí. Napište si konkrétní výrobky a během nákupu skutečně kupte jen ty. Řeknete si teď určitě – co slevy? Ano, klidně, ale uvažte, jestli je zlevněný výrobek opravdu ve slevě. Pokud zlevnil o korunu a vy si ho nakoupíte karton, je to opravdu sleva? Obchodníkovi je jedno, jestli vy výrobek potřebujete nebo ne. On ho chce prodat.
Rozpočet
Udělejte si přehled příjmů a výdajů v jednotlivých oblastech. Každý den si pište, za co jste utráceli. Vemte v úvahu váš hlavní příjem a odkládejte taky něco bokem na mimořádně výdaje. Když pravidelné výdaje odečtete, vyjde vám to, co můžete věnovat na běžné nákupy – potraviny, drogerie a podobně. Pravidelnými platbami rozumíme nájem, telefon, energie, internet, splátky a další položky. To jsou sumy, které jsou každý měsíc stejné, takže pravidelně víte, kolik měsíčně potřebujete. Navíc, pokud si tyto částky sepíšete, budete se v celém systému mnohem lépe orientovat a také si lépe rozmyslíte, co z toho opravdu potřebujete.
Prasátko
Osvědčený trik, který sice učíme naše děti, ale i my dospělí si ho můžeme občas připomenout. Řeč je o keramickém prasátku, do kterého si odkládáte peníze. Může to být klidně kasička, ale je to nástroj, kam odkládáte peníze, které zrovna nepotřebujete. Když tam odkládáte například drobné, budete často i třeba po měsíci překvapeni, kolik jich tam je. Navíc se dají například v trafice vyměnit za bankovky – trafikanti to uvítají, protože drobné vrací velmi často a v oběhu jich není tolik. Pokud vás pak trefí něco nečekaného, může být právě prasátko cenným zdrojem prostředků navíc.
Nepotřebujete!
Naučte se ignorovat zdánlivě lákavé nabídky. Jistě to znáte všichni – přijde krásný leták a upoutá vás elektronika nebo nějaká strašně atraktivní věc a už ji vidíte u sebe doma. Ale zachovejte chladnou hlavu – opravdu to potřebujete? Není to jen další zbytečnost (navíc často stále předražená), kterou budete obdivovat týden a pak se na ni bude prášit? Místo toho strčte další peníze do prasátka a až budete skutečně potřebovat třeba novou televizi, kupte si pro změnu kvalitní, která vám vydrží dalších pár let.
Přivýdělek nebo brigáda
Pokud nevycházíte s penězi, najděte si práci navíc. Nabídek je spousta a například letáky může rozdávat nebo roznášet každý. Uklízejte třeba kanceláře, nebo si najděte brigádu online – třeba korektury textu. Pokud umíte něco zvláštního, nebo něco vyrábíte, nabídněte to na nějakém internetovém tržišti – například košíky, keramiku, kresby. Nikdy nevíte, jestli se to třeba nechytí a lidé to nebudou chtít ve velké. Prostě se zvedněte a místo lomení rukama nad tím, jací jste chudáci, s tím něco udělejte. Na druhou stranu se nenechte lákat nabídkami, které slibují okamžité pohádkové výdělky a chtějí vstupní poplatky – skoro vždycky jde o pyramidové hry nebo podvody. Možná někdy skutečně přijde například kupa obálek na nadepisování, ale většinou nad tím strávíte celou věčnost a dostanete jen pár korun.
Zbytečnosti a harampádí
Rozhlédněte se u sebe doma a udělejte si revizi toho, co za věci doma opravdu používáte a co vám jen nečinně leží ladem. Například staré oblečení, různé sošky, suvenýry a další nesmysly, které se jen celé roky válí v krabicích nebo regálech a padá na ně prach. Zkuste je vystavit na internetové aukci. Stačí je nafotit a přidat k nim nějaký popis a může je klidně někdo koupit. U většiny aukcí si můžete nastavit svoje vlastní ceny a způsob přepravy, takže případný kupující si může svou výhru vyzvednou osobně nebo nechat poslat poštou. Pokud jste ochotni posílat věci i poštou, uveďte v aukci cenu za poštovné (obvykle několik desítek korun, při těžších věcech i několik set). Dejte si na to pozor, abyste věc neprodali za 500 Kč, ale nevyhodili stejnou sumu na poště za dopravu.