-

Registr dlužníků solus online

V naší zemi existují různé registry dlužníků. Shromažďuje údaje těch, kteří mají potíže se splácením svých závazků a představují tak formu ochrany pro věřitele. Upozorňují totiž na nebonitní klienty. A jedním z těchto registrů je právě SOLUS.

Organizace SOLUS

SOLUS je úvěrovým registrem provozovaným spolkem právnických osob. Název je zkratkou pro slova „Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům“. Do tohoto registru jsou pak zaznamenány nesplněné závazky dlužníků.

Organizace sama sdružuje subjekty bankovní i nebankovní z různých odvětví. Krom bank jsou tu třeba i mobilní operátoři nebo distributoři elektřiny. SOLUS si klade za cíl rozvoj zodpovědného poskytování úvěrů a chce tak přispět k prevenci předlužení klientů. Zvyšuje také dluhovou vymahatelnost dluhů po splatnosti – tím chce předcházet ztrátám samotných věřitelů.

Svou činnost zahájil SOLUS v roce 1999 a online funguje od roku 2004. O rok později pak organizace spustila registr IČ. Postupně svoje databáze zlepšuje a přidává nové a nové skupiny a programy.

Nejvyšším orgánem SOLUSu je členská schůze, pak následuje rada sdružení (orgán řídící a statutární), výbor, revize účtů, tajemník a pracovní skupiny.

Registr SOLUS k nahlédnutí online

SOLUS zahrnuje šest registrů:

Registr FO zahrnující fyzické osoby. Jde o negativní registr nedodržení smluvních závazků, díky kterým osoby nedostály svým závazkům.

Registr IČ: Druhý negativní registr, do kterého ale patří fyzické osoby podnikající a osoby právnické.

Pozitivní registr: Zahrnuje údaje klientů a jejich smluvních závazků. Tady najdete ty, kteří své povinnosti vůči věřitelům plní. Na základě těchto záznamů se posuzuje schopnost osob nést další finanční břemena.

Registr neplatných dokladů: Je to pomocná databáze, kam je možné online přidat záznam o neplatném dokladu, například při odcizení. Nacházejí se zde jinak data z oficiálních záznamů neplatných dokladů Ministerstva vnitra České republiky.

Insolvenční registr: Další pomocná databáze SOLUS. Jde o informace z ISIR, tedy Rejstříku insolvencí, díky který si lze klienta důkladněji ověřit a získat podrobné informace.

Registr třetích stran: Má kultivovat trh zprostředkovatelů služeb a díky němu mohou lépe komunikovat členské společnosti. Informují například o podvodném jednání třetích stran a najdete tu hlavně dealery, zprostředkovatele a další osoby.

Služby SOLUSu

O výpis z tohoto rejstříku můžete požádat jako fyzická osoba, fyzická osoba podnikající i jako osoba právnická. Na základě odeslané žádosti zjistíte, v kterém rejstříku se vaše údaje nacházejí.

Proces je jednoduchý. Fyzické osobě stačí použít výpis pomocí SMS, ale je dostupná i písemná forma. Je k tomu ale potřeba získat SIN kód. Jde o unikátní symbol, který zadává osoba žádající výpis vždy, když chce získat z registru své údaje. Tento kód získáte také na základě žádosti.

V zájmu bezpečnosti údajů i jejich povaze není možné získat výpis z těchto registrů na počkání, faxem, mailově ani jinak rychle. Vyřízení „papírovou formou“ trvá obvykle asi dva týdny.

Kdo je v SOLUS?

Teď nemyslíme seznam dlužníků, ale přehled společností, u kterých vás dluhy do SOLUS rejstříku dostanou. Negativní záznam můžete mít, pokud máte nesplacený závazek u těchto firem: Axa Czech, Air Bank, Air Telecom, ALD Automotive, Bonerix, mBank S.A., CCS Česká společnost pro platební karty, Centropol Energy, Centropol Telecom, Cetelem ČR, Citibank Europe plc, Click Credit, COFIDIS, Credium, Česká pojišťovna, Českomoravská stavební spořitelna, Československá obchodní banka, Český Triangl, ČEZ Prodej, ČSOB Leasing, E.ON Česká republika, Equa bank, ESSOX, GE Money Auto, GE Money Bank, Home Credit, Hypoteční banka, IMPULS - Leasign - Austria, Komerční banka, LBBW Bank CZ, MAKRO Cash & Carry ČR, Modrá pyramida stavební spořitelna, Profi Credit Czech, Raiffesisenbank, Raiffeisen stavební spořitelna, RCI Financial Services, RWE Zákaznické služby, sAutoleasing, Telefónica Czech Republic, T-Mobile Czech Republic, UniCredit Bank Czech Republic, UniCredit Leasing CZ, VB Leasing CZ, VLTAVÍN leas, Vodafone Czech Republic, Zuno Bank AG.

Další registry a seznamy online

SOLUS není jediným přehledem, existují i další databáze:

- Centrální registr dlužníků (CERD): Největší bankovní a nebankovní informační systém v rámci národním i nadnárodním. Je spravován Českou národní bankou.

- Bankovní registr klientský informací (BRKI): Sdružuje údaje bankovních společností.

- Nebankovní registr klientských informací (NRKI): Jedná se o databázi sdružující informace od nebankovních společností, hlavně leasingových společností, ale i dalších.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Přečtěte si i další články
Oblíbené články
Www tipy
  • Máte finance na stavbu nebo rekonstrukci, ale chybí vám nářadí a technika? Využijte pronájem stavební techniky od Boels!
  • Potřebujete pomoc s výběrem půjčky? Zkuste magazín Goldmag.cz, který vám přináší informace z oblasti osobních financí.
  • Tip na spolehlivý účetní program Money S3 vhodný pro drobné živnostníky i menší firmy.
  • eWay-CRM je profesionální CRM systém, jenž vám zefektivní projektové řízení. Neváhejte a vyzkoušejte zdarma!
  • Krátkodobá půjčka na řešení dočasné platební neschopnosti.
Kontakt a reklama