-

Jak ušetřit několik tisíc každý měsíc

Snad každý to zná. Občas nastanou v životě situace, kdy jste nuceni nějakým způsobem začít šetřit. Třeba proto, že vás vyhodí z práce či musíte řešit nečekané výdaje. S největšími peněžními problémy se potýkají studenti, jejichž rodiče nedisponují dostatečným množstvím peněz, aby mohli zabezpečit děti během jejich studia, a dále pak také i rodiny s malými dětmi, protože jejich výchova je časově i finančně náročnější.

Většinou se nedá najít malá rezerva v rozpočtu, na které byste mohli ještě více ušetřit. Existuje ovšem spoustu věcí, jež si lze zhotovit anebo přichystat doma, a ušetřit tím stovky korun měsíčně. Často jim v tom ale brání lenost.

Mezi jeden z nejdůležitějších způsobů, jak můžete ušetřit, patří domácí vaření. Projeví se to především u vícečlenných rodin. Nejedná se pouze o přípravu teplé snídaně, oběda a večeře. Pakliže to tak neděláte, naučte se vařit pokrmy s rozumem, s vyhlídkou na celý den, eventuálně na více dní dopředu. Nejjednodušší tip pro hledání levného, rychlého a snadného receptu představují internetové kuchařky. Naleznete v nich mnoho rad a tipů, jak se dá zpracovat staré pečivo, brambory či například těstoviny. Z už dříve uvařeného jídla můžete samozřejmě přichystat jiné. Není nejvhodnější vařit dané suroviny zvlášť, finance za energii šetří recepty z jednoho hrnce. Po celý den je navíc možno vytvářet jenom z jedné základní levné ingredience nejrůznější pochutiny. Dobře využijete třeba takovou rýži, kterou můžete podávat, buď na slaný, ale pochopitelně i na sladký styl. Těstoviny děti milují s mákem, tvarohem a též i kakaem, manžel si je oblíbí zapečené s klobásou. Luštěniny jsou o dost levnější, když se koupí sušené a doma se uvaří, nežli z konzervy. Zkuste si upéct domácí chléb. Při pořízení takové mouky v akci vás vyjde mnohem laciněji, než když si jej koupíte v pekárně. Doma bude mít navíc daleko lepší a nezaměnitelnou chuť. Maso nakupujte jedině čerstvé, jelikož nebývá tolik napuštěné vodou, po jeho tepelném zpracování získáte na hmotnost více masa než z toho zmrazeného.

Když se rozhodnete a budete doma připravovat jídlo velice uvážlivě a pečlivě, jistě vám neuniknou supermarketové slevy. Za předpokladu, že se spolehnete na letáky, nezapomeňte na to, že tyto velkoobchody často vymýšlí na své zákazníky boudy, kdy stanovenou dobu před slevou cenu zboží zvýší a v letákové akci jej jako ve „slevě“ nabízí za jeho původní cenu. Z toho důvodu je velice dobré znát ceny u vašich oblíbených produktů, zda jsou nyní opravdu za akční ceny.

Hodně surovin si lze vypěstovat i doma. Lidé, kteří vlastní zahrádku, mají samozřejmě výhodu, ovšem doma na balkoně či v květináči si můžete vypěstovat mnoho čerstvých bylinek. Taková řeřicha, jež vyroste přibližně za týden, je velmi dobrá na chléb s máslem. Na balkonech se též daří i popínavým rostlinám (měsíční jahody a rajčata), ale i větším plodům (ostružiny, švestky), které jsou vyšlechtěné k růstu v malém prostoru kbelíku. Nejvíce ušetříte pěstováním zeleniny. Jestliže ji budete zalévat dešťovou vodou, která je navíc vhodnější, bude vás pěstování stát pouze samotnou práci, čas, úsilí a několik korun za pořízení semínek.

Dále se vám vyplatí obstarávat především sezónní potraviny. Nemá moc velký smysl, abyste vyhazovali v zimě finanční prostředky za meloun, když je v té době levné čínské zelí. Obecně můžeme konstatovat, že veškeré ovoce i zelenina se prodávají nejlevněji v létě. Tehdy obsahují též i nejlepší nutriční hodnoty, poněvadž plody se pěstují zejména v České republice anebo v blízkých státech. Proto se nechávají více dozrát než v případy, kdy musí putovat přes celý oceán. Lze je zamrazit, zavařit a téměř ze všeho ovoce si můžete udělat džem nebo marmeládu.

Pokud denně dojíždíte do svého zaměstnání a kvůli svému pohodlí upřednostňujete dopravu vlastním autem, dá se předpokládat, že tímto způsobem projezdíte tisíce korun měsíčně. Jestli to máte k vašemu pracovišti kousek, snažte se chodit co nejvíce pěšky. Ušetříte nejen své peníze, ale pochopitelně i životní prostředí. Chůze navíc velmi prospívá našemu zdraví a pouhých 10 kilometrů denně by vám mělo zaručit hubnutí. V případě, že je vzdálenost do práce nad vaše fyzické síly, si přepočítejte, na kolik korun by vás případně vyšla jízda městskou hromadnou dopravou. Ceny vychází i dvakrát levněji, když si zakoupíte přímo týdenní či měsíční jízdenku, můžete tak ušetřit větší částku. Avšak nehodláte-li se vzdát pohodlí svého automobilu a časové neomezenosti, zjistěte si, zda ve vašem okolí nebydlí lidé, kteří denně absolvují stejnou trasu. Když jim nabídnete tutéž cenu, za niž jezdí autobusem, rozhodně si vyberou vaše auto, neboť je daleko pohodlnější a nepřeplněné. Je výhodou, že po vzájemné domluvě můžete na dotyčného počkat, zatímco autobus tak neučiní.

Na našem trhu figuruje jen hrstka významných telefonních operátorů, kteří ovšem nabízí všelijaké nabídky tarifů. Může se stát, že tarif, který jste si sjednali před pěti lety, už dávno není tak výhodný, jak býval dříve. Možná byste objevili daleko lepší, jež bude stvořený přímo pro vás. Často nastane i taková situace, že hodně přátel a známých přejde k jinému operátorovi a vzájemná komunikace se najednou mnohonásobně prodraží. Uvědomte si, zda více provoláte či posíláte sms zprávy lidem s totožným operátorem či s odlišným. Ve druhém případě si rozmyslete změnu operátora. Využívat můžete přirozeně i internetové sms brány, z nichž lze posílat zprávy za nižší ceny.

Určitě všichni velice dobře znáte ohromné povánoční slevy. Všechno zboží, a hlavně pak tedy oblečení, si můžete pořídit za zlomek původní ceny. Pokud již váš kabát další zimu nepřežije, neotálejte a kupte si v povánočních slevách nový. Myslete dopředu a pořizujte si věci, které budete brzy potřebovat, ve výprodejích. Ovšem nemusíte čekat jen na vánoční svátky, velké slevy na oblečení začínají prakticky po každé sezoně (jarní, letní, podzimní a zimní).

Rad, jak lze ušetřit, existuje celá řádka, tyhle patří mezi ty nejzákladnější. Hlavní je umět předvídat budoucí vývoj cen, nakupovat věci s rozmyslem a zboží, které opravdu potřebujete. Nikdy se výrobci nenechte zlákat na rádoby výhodné nabídky a porovnávejte si ceny zboží v kamenných obchodech také s těmi, co naleznete na internetu.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Přečtěte si i další články
Oblíbené články
Www tipy
  • Máte finance na stavbu nebo rekonstrukci, ale chybí vám nářadí a technika? Využijte pronájem stavební techniky od Boels!
  • Potřebujete pomoc s výběrem půjčky? Zkuste magazín Goldmag.cz, který vám přináší informace z oblasti osobních financí.
  • Tip na spolehlivý účetní program Money S3 vhodný pro drobné živnostníky i menší firmy.
  • eWay-CRM je profesionální CRM systém, jenž vám zefektivní projektové řízení. Neváhejte a vyzkoušejte zdarma!
  • Krátkodobá půjčka na řešení dočasné platební neschopnosti.
Kontakt a reklama