-

Jak využít zlevňování cen energií

Za několik posledních let jsme si již zvykli na skutečnost, že neustále dochází ke zdražování cen energií. Momentálně se ale zdá nějakému dalšímu zdražování alespoň na nějaký čas konec a vše se obrací. To by mělo mít blahodárný vliv pro naše peněženky. Co se týče plynu, mělo by dojít ke zlevnění jeho distribuce, výrazným způsobem se též sníží cena za elektrickou energii a poklesne i poplatek za obnovitelné zdroje. Pokud se rozhodnete přejít od dosavadního dodavatele k druhému, můžete tím navíc ušetřit další peníze. 

Na základě Energetického regulačního úřadu došlo po několikaměsíčním vyjednávání ke snížení cen za distribuci zemního plynu pro koncové zákazníky roku 2014, a to průměrně o pět procent, což v celkovém součtu jistě nepředstavuje zanedbatelnou částku. Platba za distribuci plynu sice tvoří menší díl z celkové sumy, ale i tak uspoříte několik stokorun. U elektrické energie navíc odhady vypadají daleko slibněji. Komodita v podobě elektřiny poklesne v rozmezí od deseti do patnácti procent, lze předpokládat, že o podobný finanční obnos spadne též platba za distribuci elektřiny. 

Dobrou zprávou pro zákazníky jistě je to, že by se nemělo jednat o jednorázovou záležitost, avšak o dlouhodobější stav, který bude i nadále pokračovat v roce 2015. Podle prognóz odborníků může za pokles cen elektrické energie ekonomická krize, díky ní dochází ke snížení poptávky, a to vyvolává mezi jednotlivými dodavateli konkurenční boj. Ovlivňovat tržní cenu za energii však může též momentální politická situace u našich německých sousedů. Určitý podíl lze přisoudit také aukcím za energii, kvůli nimž přicházejí dodavatelé o své zákazníky. Aukce jsou znevýhodněny v tom, že vy dopředu vůbec nevíte, jaký dodavatel vám nakonec bude danou energii poskytovat. Když se to téhle akce zapojíte, zavážete se tím, že s vítězem aukce (dodavatelem) podepíšete smlouvu a posléze jste povinni plnit jeho obchodní podmínky. Zatím se aukcí účastní spíše menší poskytovatelé energií, kteří odhadují vývoj cen dlouhodoběji, a většinou až velmi optimisticky, což v případě špatného cenového vývoje může mimo zákazníka ohrozit i samotnou firmu.

Vyplatí se změna dodavatele elektřiny?

Pokud vám avizované snižování cen nestačí, a vy byste chtěli uspořit ještě nějaké další peníze, zkuste si spočítat, zda by se vám více vyplatila změna stávajícího dodavatele energií. Celá tato změna potrvá tři měsíce, je tedy nejlepší počkat s takovou transakcí na moment, kdy nový dodavatel začne další topnou sezonu. Na základě otopové křivky, která z dlouhodobějšího pohledu sleduje spotřebu plynu za celý rok, se v období od ledna do dubna protopí přibližně polovina roční spotřeby plynu. Když se tedy někdo pro výměnu dodavatele rozhodne, až začne zima, není to pochopitelně vhodný čas, poněvadž stejně téměř celou topnou sezonu bude muset platit vyšší částku u původního dodavatele. Konkrétní úspora je vždycky závislá na spotřebě, druhu tarifu, a též na samotné smlouvě s dodavatelem. Při klasické spotřebě, jež činí čtyři megawatthodiny elektřiny, ušetříte zhruba o patnáct set korun více. Doporučujeme vám se před jakoukoliv změnou podívat na internetu, kde v souvislosti s tímto nyní objevíte spoustu různých a rozhodně zajímavých počítadel. Stačí do nich pouze zadat veškeré nezbytné informace a záhy se dozvíte, do jaké míry by se vám změna dodavatele případně vyplatila. Poplatek za obnovitelné zdroje se sníží asi o sto korun českých.

I přes výše vyřčené skutečnosti zájem o změnu dodavatele u mnoha tuzemských domácností klesá. Rádi byste věděli důvod?  Odpověď na tuhle otázku je celkem prostá. Větší dodavatelé, kteří v minulých letech přicházeli o největší procento zákazníků ve prospěch těch menších, kteří nabízeli levnější služby, se rozhodli přijít na trh s cenově atraktivními nabídkami. Tyhle nabídky navíc opepřili megamarketingovou kampaní. Díky tomuto kroku se jim podařilo udržet si hodně dosavadních klientů. I přese všechno ještě stále můžete narazit na nějakého menšího dodavatele, u něhož lze navíc ušetřit pár set korun ročně. Ovšem tohle uspoření asi většinou nestojí zákazníkům za to, aby od známého dodavatele odcházeli v nějakém markantnějším počtu. Mezi jistě další důvod se dá zařadit jakási stagnace podomních prodejců. Zákazníci mají v současnosti k dispozici daleko více informací, než jak tomu bylo dříve, a již je nepřesvědčivá jediná lákavá nabídka. Ba co víc, v některých městech České republiky je podomní prodej výslovně zakázán. 

Dalším podstatným důvodem, proč lidé svého dodavatele energií nemění, jsou jejich závazky z předešlých let. Existuje totiž relativně početná skupina, jíž běží i několikaleté smluvní závazky, z nichž se nemohou jen tak snadno vyvléknout. Proto si zákazník nemůže vybrat levnější nabídku a okamžitě změnit dodavatele, protože by byl nucen hradit dvě smlouvy, jinak by porušil podmínky platné ve smlouvě s prvním dodavatelem. Z takového přístupu by se měli ponaučit především ti, kteří by se pod vidinou výhodnějších cen upsali na delší časový úsek. V případě, že klesne cena u konkurence, musí totiž zákazníci pořád platit vyšší částku svému dodavateli, jelikož s ním sepsali smlouvu. Jedinou možnost, jak by klienti s delší smlouvou přešli k jinému dodavateli, představuje změna ceníků či obchodních podmínek, které u některých lze čekat na začátku nového kalendářního roku.

Nějaká ta úspora peněz, závisí zejména na důkladném prostudování všech obchodních podmínek, smlouvy a faktury. Mějte tak naprostý přehled o všech vašich platbách. Bohužel na tohle si my Češi příliš nepotrpíme. Faktury čte sotva polovina lidí. Běžně se lidé zajímají pouze o výši nedoplatku, anebo přeplatku. V blízké budoucnosti bychom se nejspíše mohli dočkat zjednodušené verze faktury, která občas značí španělskou vesnici.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Přečtěte si i další články
Oblíbené články
Www tipy
  • Máte finance na stavbu nebo rekonstrukci, ale chybí vám nářadí a technika? Využijte pronájem stavební techniky od Boels!
  • Potřebujete pomoc s výběrem půjčky? Zkuste magazín Goldmag.cz, který vám přináší informace z oblasti osobních financí.
  • Tip na spolehlivý účetní program Money S3 vhodný pro drobné živnostníky i menší firmy.
  • eWay-CRM je profesionální CRM systém, jenž vám zefektivní projektové řízení. Neváhejte a vyzkoušejte zdarma!
  • Krátkodobá půjčka na řešení dočasné platební neschopnosti.
Kontakt a reklama